Eesti Curlingu Liidu uudiskiri

Hea curlingu sõber!

Eesti curlingul on käes kiired ajad, mis on täis põnevaid väljakutseid! 

Juba sel kuul stardib Kanadas hooaja olulisim võistlus – maailmameistrivõistlused segapaaris curlingus 2017, kus meie sportlased Maile Mölder ja Erkki Lill asuvad pingelisse võitlusesse pääsu eest olümpiamängudele! Veebruaris sõlmisime aga Rahvusvahelise Curlingu Föderatsiooniga 2018. aasta Euroopa meistrivõistluste korraldusõiguse lepingu. Niivõrd suure tiitlivõistluse võõrustamine on nii Eesti curlingule kui kogu Eestile suur au ja võimalus! 2016. aasta lõpus toimusid muudatused liidu juhtimises, mis on tingitud uutest väljakutsetest ja vajadusest tuua Eesti Curlingu Liitu uusi kogemusi.

Toome uudiskirjaga kronoloogilises järjekorras Sinuni ülevaate Eesti curlingu viimastest sündmustest ja saavutustest.

Head lugemist!
Rainer Vakra
Eesti Curlingu Liit


Olümpiavõtja Kaitlyn Lawes ja Eesti Curlingu Liidu juht Rainer Vakra

Eesti Curlingu Liidu uus juht on Rainer Vakra

Aasta algusest juhib Eesti Curlingu Liitu Rainer Vakra. Alaliidu eelmine president Fred Randver jätkab tööd juhatuse liikmena.

Muudatused liidu juhatuses on seotud Eesti curlingu uute väljakutsetega, vajadusega tugevdada liidu juhtimist ja tuua alaliitu uusi kogemusi. “Eesti curlingul on ees suured väljakutsed. Esmakordselt Eesti curlingu ajaloos on meie sportlastel võimalus jõuda olümpiamängudele. Euroopa meistrivõistluste korraldamine 2018. aastal on aga suur au ja vastutus ning nõuab tõsist pingutust ja pühendumust kogu meeskonnalt. Liidu presidendina luban, et panustan südamest ala jätkuvasse arendamisse ja meie mängijate arengu toetamisse,” lubas Rainer Vakra.

Curling ei ole Rainer Vakrale võõras ala, curlinguga on ta tihedalt seotud olnud läbi Eesti Invarspordi Liidu presidendi rolli. Kaks aastat tagasi Eestis alguse saanud ratastoolicurling on nüüdseks kasvanud invaspordi üheks kõige tugevamalt esindatud alaks.

Fred Randver jätkab tööd Eesti Curlingu Liidu juhatuses. Fredi juhtimise all on Eesti curling läbi teinud võimsa arengu, mängijate tase on kasvanud rahvusvahelisel tasemel arvestatavaks ja valminud on uus curlinguareen Tondiraba jäähallis. Kõik eeldused on loodud selleks, et Raineri juhtimisel jõuaks Eesti curling järgmistesse kõrgustesse!


Eesti meistrid curlingus on Team Turmann ja CC Tallinn

Eesti curlingu meistrivõistlustel selgitati välja parim naiskond ja meeskond. Naistest võitis meistritiitli Team Turmann (kapten Marie Turmann) ja meestest CC Tallinn (kapten Harri Lill). Mõlemad võistkonnad edestasid finaalmängudes möödunud aasta võitjaid.

Naiste arvestuses kohtusid finaalmängus eelmise aasta meister Team Mölder (kapten Maile Mölder) ja Team Turmann. Võitja selgitamiseks mängiti viie võiduni peetav finaalseeria, mille võitis mängudega 5:4 Team Turmann, kusjuures Team Turmann juhtis seeriat 4:1. 

Meeste finaalmängus võttis CC Tallinn võidu eelmise aasta meistri Puhastusimport ees tulemusega 5:2. 

Eesti meistrid esindavad curlinguklubi CC Tallinn ja võistkondade treeneriks oli Brian Gray.


Rahvusvaheline Curlingu Föderatsioon ja Eesti Curlingu Liit allkirjastasid kokkuleppe Euroopa meistrivõistluste korraldamiseks Eestis

Euroopa meistrivõistlused curlingus toimuvad 16.-24. novembril 2018 Tallinnas, Tondiraba jäähallis. Tiitlivõistlus toob Eestisse kokku ligikaudu 300 sportlast ja treenerit. 

Euroopa meistrivõistlused on Rahvusvahelise Curlingu Föderatsiooni kalendris suurima osavõtjate arvuga iga-aastane tiitlivõistlus. Naiste arvestuses hakkavad Tallinnas võistlema osalejad 20 erinevast riigist ja meeste arvestuses 26 riigist. 

Rahvusvahelise Curlingu Föderatsiooni president Kate Caithness sõnas Tallinnas lepingu allkirjastamisel: “Meil on väga hea meel, et järgmisel aastal leiab võistlus aset just Eestis. Siin on suurepärased tingimused suurvõistluse korraldamiseks ja Eestist on saanud arvestatav curlingumaa. Eesti Curlingu Liit sai 2015. aastal juunioride maailmameistrivõistluste korraldamisega suurepäraselt hakkama ning see on andnud meile kindluse, et üheskoos uus ja veelgi kaalukam suurvõistlus korraldada.”

Lisaks osalejatele ja treeneritele toob võistlus Tallinnasse kokku ka arvukalt pealtvaatajaid ja curlingusõpru üle maailma. Võistluse läbiviimisega on seotud umbes 60 jäämeistrit ja kohtunikku, lisaks veel ka korralduskomitee, vabatahtlikud ja teleülekande meeskond. Euroopa meistrivõistluste teleülekanded jõuavad ligikaudu 15 miljoni vaatajani.

Sedavõrd olulise tiitlivõistluse korraldamine loob väärtust kogu Eesti riigile, Tallinna linnale ja loomulikult ka Eesti spordi- ja curlingukogukonnale.


Eesti meister segapaaris curlingus Maile Mölder/Erkki Lill ja treener Timo Kauste

Pingelises võitluses selgusid Eesti meistrid segapaaris curlingus

Veebruari lõpus selgitati Tondiraba jäähallis pingelises ja dramaatilises võistluses Eesti meistrid segapaaris curlingus. Meistritiitli võitsid Maile Mölder ja Erkki Lill (treener Timo Kauste) edestades finaalis tiitlikaitsjaid Marie Turmanni ja Harri Lille (treener Brian Gray) tulemusega 7:4. Pronksmedali pälvisid Martin Lill ja Kristiine Lill.

Eesti esindus segapaaris curlingu MMil selgus aga pingelises kvalifikatsioonivõistluses. MMi koha nimel läksid võistlema värske Eesti meister Mölder/Lill ja eelmisel MMil 6. koha saavutanud Marie Turmann/Harri Lill. Heitlus MMi koha nimel oli pingeline ja lahenduse tõi kvalifikatsioonivõistluse kolmanda mängu lisavoor ning tulemusega 8:6 tagasid MMile pääsu Maile Mölder/Erkki Lill. Esimese kvalifikatsioonivõistluse mängu võitsid värsked Eesti meistrid Maile Mölder/Erkki Lill tulemusega 9:5, teises mängus olid paremad Marie Turmann/Harri Lill tulemusega 7:0.

Maile Mölder ja Erkki Lill sõidavad Eestit esindama segapaaris curlingu MMile ja nende kanda jääb vastutus Eesti curlingu olümpiale pääsemise osas!


Olümpiavõitja Kaitlyn Lawes õpetas Eestis curlingumängu

Valitsev olümpiavõitja kanadalanna Kaitlyn Lawes õpetas Eestis nelja päeva jooksul curlingumängu. Tippmängija käe all said märtsis curlingut õppida ja mänguga tutvust teha üle 300 inimese, sh ka koolilapsed ja kõik huvilised.

Eesti jaoks oli see erakordne võimalus, sest ei ole just igapäevane, et olümpiavõitja näpunäidete järgi on võimalik curlingut õppida ja alaga tutvust teha. 

Kaitlyn Lawes õpetas Eestis nii päris algajaid kui ka juba kogenud curlingusportlasi. “Nelja päeva jooksul sain kohtuda paljude uute mängijatega ja jagada nendega oma olümpiateekonna lugu. Nelja päeva jooksul käis curlinguareenil üle 300 inimese – nii vahva on näha, kuidas kõik tahavad tutvust teha alaga, mida ma nii armastan. Sain Eestis töötada nii värskete curlinguharrastajate, algajate kui ka mõne sellise mängijaga, kes on treeninud sellest ajast saadik, kui curling Eestis kanda kinnitas. Eestis on kindlasti andekaid mängijaid, siinse curlingu tulevikuväljavaade teeb mulle head meelt,” kommenteeris Kaitlyn Lawes.

Kaitlyn Lawes külastas Eestit Rahvusvahelise Curlingu Föderatsiooni “Olympic Celebration Tour” programmi raames, mille eesmärk on curlingu tutvustamine. 

Üritust aitasid korraldada Rahvusvaheline Curlingu Föderatsioon, keda esindas kohapeal Darrell Ell, The Foundation for Global Sports Development, Eesti Curlingu Liit, Curling Tallinn, Eesti Kultuurkapital ja Hasartmängumaksu Nõukogu. Auhinnad koolinoorte parimatele pani välja Sportland.


Maailmameistrivõistlused segapaaris curlingus 2017

22.-29. aprillil Kanadas toimuvat MMi segapaaride curlingus võib Eesti curlingu jaoks nimetada ajalooliseks.

2018. aasta taliolümpiale pääsemine sõltub 2016. ja 2017. aasta MMi tulemustest. Marie Turmanni ja Harri Lille poolt teenitud seitsmele kvalifikatsioonipunktile tuleb teenida lisa ja segapaaril Maile Mölder/Erkki Lill tuleb Kanadas saavutada vähemalt 6.-9. koht. Olümpiale pääsemine sõltub siiski ka konkurentide MMi kohtadest.

Eesti Curlingu Liidu juhi Rainer Vakra sõnul on võistkonnale loodud parimad võimalused treeningtingimuste, ettevalmistusturniiride, varustuse ja ka treenerite koosseisu näol. Erkki Lille sõnul valmistutakse võistluseks tõsiselt ja treeningud toimuvad iga päev. Võistkond treenib Martin Lille ja Brian Gray juhendamisel.

Segapaaris curlingu MM toimub Kanadas Lethbridge’s. Kokku osaleb 39 riiki. Eesti mängib A alagrupis Brasiilia, Horvaatia, Valgevene, Soome, Ungari, Jaapani ja Läti koondistega. Esimeses mängus kohtub Eesti segapaar 22. aprillil Brasiilia koondisega. Soovime meie sportlastele ja treenerile tugevat võistlusvaimu ja edu ning hoiame kõvasti pöialt! 

Eesti segapaari ettevalmistusse panustavad Eesti Olümpiakomitee, Rahvusvahelise Olümpiakomitee Solidaarsusfond, Tallinna linn, Sportland, Curling Tallinn ja Eesti Curlingu Liit.

MMi mängude ajakavaga saab tutvuda siin:
www.worldcurling.org/wmdcc2017/schedule

Suurvõistluste esindusvõistkond selgub kvalifikatsiooniturniiril

Juhul kui Eesti segapaar kvalifitseerub MMi tulemusel 2018. aasta taliolümpiamängudele, peetakse olümpiamängudel osaleja välja selgitamiseks kodumaine kvalifikatsiooniturniir. Lisaks ootavad Eesti parimat segapaari ees ka 2017. aasta talimängud Uus-Meremaal.

Olümpiamängudele kvalifitseerumisel saavad olümpiakohale pretendeerida võistkonnad Maile Mölder/Erkki Lill ja Marie Turmann/Harri Lill.

Olümpiamängude kvalifikatsiooniturniiri võidab võistkond, kes kogub esimesena viis võitu, kusjuures 2016. või 2017. aasta MMil enam punkte kogunud võistkond alustab eelisseisust. Kvalifikatsiooniturniir toimub MMi heade tulemuste korral selle aasta 19.-21.mail. Võitnud paar esindab Eestit ka 2017. aasta talimängudel Uus-Meremaal. 

Kui Eesti segapaar olümpiamängudele ei kvalifitseeru, jääb Eesti parimal segapaaril võimalus osaleda 2017. aasta talimängudel Uus-Meremaal.

2017. aasta talimängudel Eestit esindava võistkonna väljaselgitamiseks peetakse samuti kvalifikatsiooniturniir, kus kohtuvad võistkonnad Maile Mölder/Erkki Lill, Marie Turmann/Harri Lill ja Kristine Lill/Martin Lill. Turniir toimub 20.-21. mail. Võistkondade Marie Turmann/Harri Lill ja Kristine Lill/Martin Lill omavahelise mängu võitja mängib võistkonna Maile Mölder/Erkki Lill vastu finaalis. Finaal mängitakse kahe võiduni. 

Loe Uus-Meremaa talimängudest lähemalt:
www.wintergamesnz.kiwi


Fotomeenutus olümpiavõitja Kaitlyn Lawes´i külastusest

Täname Eesti Curlingu Liidu toetajaid: 

Tallinna linn, Eesti Olümpiakomitee, Kultuuriministeerium, Sportland, Nike, Tondiraba jäähall, Ship Interior, Kodukolle, Savivana, Park Inn By Radisson, Eesti Kultuurkapital, Hasarmängumaksu Nõukogu, Rahvusvaheline Curlingu Föderatsioon

Eesti Curlingu Liit

www.curling.ee